Gotowanie z pasją


Pierś w cieście francuskim

Wywiad z autorką bloga
Jak mogłabyś się przedstawić naszym czytelnikom w kilku słowach?
W kilku słowach? Oj będzie ciężko ;) Słowa które najlepiej mnie obrazują to na pewno: spokój, perfekcjonizm, indywidualizm. Staram się nie ulegać konwenansom, zazwyczaj mam swoje zdanie chociaż należę do osób raczej nieśmiałych. Poza tym niczym specjalnym nie różnię się od wielu innych dziewczyn w moim wieku. No, może poza tym, że prowadzę bloga :)  
Od kiedy tworzysz blog i jakie stawiasz sobie cele z nim związane?
Pierwszy wpis dodałam dokładnie 17 września 2011 roku, czyli za parę miesięcy mój blog będzie obchodził drugie urodziny. Blog jest uzupełnieniem mojej pasji, jaką jest gotowanie. Nie wiążę z nim żadnych wyższych celów. Chcę dzielić się z innymi ludźmi tym, co sprawia mi przyjemność, a co także może sprawić przyjemność komuś innemu.  
Co wyróżnia Twój blog na tle innych blogów kulinarnych?  
Staram się aby mój blog był dla każdego przejrzysty i przyjemny w odbiorze. Nie znam się za bardzo na tworzeniu szablonów, kombinacjach w html-u, więc być może to co wyróżnia mój blog to właśnie ta prostota.  
Jakie są Twoje ulubione smaki i potrawy. Co Cię w kuchni inspiruje?  
Lubię, kiedy jedzenie jest dobrze doprawione. Uwielbiam czuć smak przeplatających się przypraw. Nie posiadam jednej, ulubionej potrawy. Uwielbiam odkrywać nowe smaki, poszerzać swoje kulinarne horyzonty. W kuchni inspiruje mnie... moja mama :) Bazuję na jej doświadczeniu, podpatruję, przeglądam stare przepisy z lat jej młodości. Dużo mnie nauczyła i uczy nadal. Nie ma niczego lepszego jak kuchnia własnej mamy :)


Wywiad z autorką bloga przeprowadziła amatorskiegotowanie.blogspot.com redakcja portalu przepisyaz.pl